Aktualności
13.11.2018
Katowice - Bytom - Piekary Śląskie - Bobrowniki
-
Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

-

Uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Katowicach rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, w Archikatedrze Chrystusa Króla. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część uroczystości. Meldunek Dowódcy Garnizonu Bytom ppłk Grzegorzowi GDULI złożył Dowódca Uroczystości mjr Piotr FILIPEK. Następnie wciągnięto flagę na maszt i odegrano hymn państwowy. Po przemówieniu Wojewody Śląskiego Pana Jarosława WIECZORKA, ppor. Adam KASZA odczytał Apel Pamięci, a kompania honorowa dowodzona przez kpt. Przemysława PAKULSKIEGO oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Całość uroczystości uświetniła defilada pocztów sztandarowych służb mundurowych, pododdziałów wojska, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia dowodzona przez kpt. Krystiana SIWKA.

-

W dniu 11 listopada 2018 roku w Bytomiu odbyły się miejskie obchody Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Świętej Trójcy gdzie odbyła się msza święta za Ojczyznę. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pod Pomnik Wolności, gdzie nastąpiły oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego. Następnie ppor. Konrad ZAJĄC odczytał Apel Pamięci, po czym kompania honorowa dowodzona przez por. Marcina SONTOWSKIEGO oddała salwę honorową. Dowódcą uroczystości był kpt. Artur BOROWIEC. W uroczystościach uczestniczył Zastępca Dowódcy – Szef Sztabu Dywizjonu mjr Andrzej KACZMARZYK.

-

W tym samym dniu o godzinie 16.00 uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej koncelebrowaną w intencji Ojczyzny, rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Piekarach Śląskich. Po nabożeństwie nastąpiła część oficjalna uroczystości pod Pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”. Wojskową asystę honorową wystawił 34. dywizjon rakietowy OP. Meldunek Dowódcy Garnizonu Bytom ppłk Grzegorzowi GDULI złożył Dowódca Uroczystości mjr Piotr FILIPEK. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego, przemówienie wygłosiła Prezydent  Miasta Piekary Śląskie Pani Sława UMIŃSKA-DURAJ. Następnie ppor. Adam KASZA odczytał Apel Pamięci, po którym kompania honorowa dowodzona przez kpt. Przemysława PAKULSKIEGO oddała salwę honorową. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia pod dowództwem st. chor. sztab. Pawła SZCZOTA.

-

-

W dniu 18 listopada 2018 roku w Bobrownikach odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Wawrzyńca. Po której nastąpił przemarsz kolumny z kompanią honorową i pocztem sztandarowym 34. dywizjonu rakietowego OP, Orkiestry Wojskowej z Bytomia, pocztami sztandarowymi innych organizacji do placu przy obelisku 740-lecia lokacji Bobrownik, gdzie nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt i odegrany został hymn państwowy. W trakcie obchodów stulecia odzyskania niepodległości została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona mieszkańcom Bobrownik, którzy oddali życie za Polskę w I połowie XX wieku, po czym por. Kinga ZAJĄC odczytała Apel Pamięci, a kompania honorowa dowodzona przez por. Tomasz SKRABUTA, oddała salwę honorową. W uroczystości uczestniczyli Dowódca Garnizonu Bytom ppłk Grzegorz GDULA, st. chor. szt. Piotr PASTERNAK, kompania honorowa ze sztandarem, poczet flagowy, Orkiestra Wojskowa z Bytomia, przedstawiciele Stowarzyszenia „Brynica” i Fundacji „Zwiastun” oraz licznie zebrani mieszkańcy Bobrownik i okolicznych miejscowości.

 

 

 
-

KATOWICE

 

BYTOM
 
PIEKARY ŚLĄSKIE

BOBROWNIKI

 

 

 

Tekst: st.kpr Krzysztof MATEJCZYK
Foto: st. kpr. Krzysztof MATEJCZYK, st. szer. Jarosław POGORZAŁEK

 

Jesteś: 4097315 gościem na naszej stronie